Turliński Management

Jak ChatGPT odmienia nasze rozmowy online?

Telefon ChatGPT

ChatGPT to zaawansowany model językowy oparty na sztucznej inteligencji, który uczy się na podstawie ogromnej ilości tekstów. Działa poprzez analizowanie kontekstu i generowanie odpowiedzi, wzbogacając naszą interakcję online. Świat zachłysnął się tym narzędziem i wciąż znajdowane są nowe zastosowania jego funkcjonalności zarówno w firmach jak i u prywatnych odbiorców. Nie bądźmy naiwni. Już teraz większość tekstów, reklam, artykułów czy felietonów przygotowywane jest ze wsparciem sztucznej inteligencji. Czy nam się to podoba, czy nie, świat poczynił kolejny krok naprzód. Tak samo jak my, jako cywilizowani ludzie, porzuciliśmy takie zajęcia jak pranie w strumieniu na rzecz korzystania z pralek albo przestaliśmy wykorzystywać siłę koni w codziennym publicznym transporcie, tak teraz jesteśmy świadkami kolejnej zmiany cywilizacyjnej, tym razem w dziedzinie komunikacji. Często w tym temacie słyszę pytanie: „Czy to dobrze, czy źle?”. Obawiam się jednak, że odpowiedź na nie nie ma już większego znaczenia. To się dzieje i już. Trzeba przyjąć ten fakt do wiadomości i pogodzić się z nim.

Jak ChatGPT korzysta ze sztucznej inteligencji?

ChatGPT wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji od OpenAI, które analizują kontekst wprowadzonych danych i generują odpowiedzi w sposób podobny do tego, jak zareagowałby człowiek. Taki model językowy, działający w sposób automatyczny i autonomiczny może poprawiać naszą komunikację online, dostarczając szybkich i dokładnych odpowiedzi na pytania, dzięki zastosowaniu technologii transformer. Umożliwia płynną interakcję z użytkownikiem i może być wykorzystywany w różnych branżach i sytuacjach. Trzeba pamiętać, że ChatGPT, jak i inne analogiczne modele językowe, to są jedynie NARZĘDZIA. Tak jak młotek, śrubokręt czy kombinerki. Narzędzia same w sobie nie generują żadnej wartości dla odbiorcy. To sposób ich użycia definiuje czy posługuje się nimi fachowiec, wirtuoz czy neandertalczyk. To trochę tak, jak w oklepanym przykładzie z nożem. Nóż może służyć do krojenia chleba lub zgoła innej czynności, podobnie jak technologia AI może być wykorzystywana do celów pożytecznych lub nieetycznych. To ktoś, kto go używa decyduje o jego wartości dla innych.

Przykładowe zalety ChatGPT

  • Szybkość i efektywność rozmów, szczególnie gdy opierają się na technologiach AI takich jak chat gpt, są nieocenione.
  • Wsparcie w codziennej komunikacji
  • Możliwość personalizacji i adaptacji do różnych branż
  • Poprawa interakcji z klientami i użytkownikami online

ChatGPT zapewnia szybkość i efektywność rozmów online dzięki natychmiastowym odpowiedziom i zdolności do przetwarzania dużej ilości informacji w krótkim czasie.

Artykuł: „Introducing ChatGPT” na stronach open.ai tutaj.

ChatGPT jako narzędzie wspomagające codzienne komunikowanie się

ChatGPT może być używany jako narzędzie wspomagające do codziennej komunikacji, pomagając w szybkim i efektywnym wymienianiu się informacjami oraz udzielaniu odpowiedzi na pytania. Nie ma co ukrywać, że przy kolejnych generacjach tego modelu językowego skokowo poprawia się jego użyteczność i funkcjonalność. 

Oczywiście wszyscy słyszeliśmy jakieś niebywałe historie o tym, że pytanie (czy może dokładniej powiedzieć PROMPT) zadane przez człowieka ludzkim sposobem wyrażania myśli i codziennej komunikacji zostało źle zinterpretowane przez automat i uzyskana w ten sposób odpowiedź była irracjonalna, albo wręcz głupia. Tak, to prawda. To się zdarza. Podobnie jak wymyślanie „faktów” przez sztuczną inteligencję od OpenAI, jeśli niedostępne są dla niej prawdziwe dane. Nic to jednak nie zmienia w rozwoju tej technologii. 

Kolejne wersje narzędzia coraz lepiej radzą sobie z takimi zadaniami, a o końcowym efekcie najczęściej decyduje umiejętność zadawania pytań lub jak kto woli pisania „promptów” przez człowieka. Tutaj działa bezpośrednio zasada: „Bull sh… in, bull sh… out”. 

Zastosowania ChatGPT

I tutaj powoli dochodzimy do spostrzeżenia, że już teraz, zupełnie nieświadomie, jesteśmy stałymi odbiorcami komunikatów, które wygenerował dla nas automat lub systemy bazujące na AI takie jak ChatGPT. ChatGPT znajduje zastosowanie w mediach społecznościowych, umożliwiając interaktywną komunikację. Jest również przydatny w marketingu i obsłudze klienta, gdzie pomaga udzielać szybkich i skutecznych odpowiedzi. Coraz częściej, jak słyszę, wspomaga komunikację mailową w firmach. Kto nie był choć raz przygnieciony tonami maili do przeczytania i zareagowania na nie w ten czy inny sposób, ten niech pierwszy rzuci kamieniem! Przecież to jest całkowity standard naszej rzeczywistości. Podobnie dzieje się z analizą danych liczbowych, kreowaniem innowacyjnych pomysłów, przyśpieszaniem pracy właściwie w każdej sferze życia firmy.

Jak ChatGPT zmienia interakcje w mediach społecznościowych?

ChatGPT zmienia interakcje w mediach społecznościowych poprzez umożliwienie bardziej interaktywnych i realistycznych rozmów. Uczestnicy mogą otrzymywać szybkie odpowiedzi na pytania i prowadzić ciekawe dialogi. I tutaj znowu pozwolę sobie zadać to samo pytanie: „Czy to dobrze, czy źle?”. W tym wypadku po raz kolejny dochodzę do wniosku, że takie rozważania nie mają sensu. To się dzieje już teraz i tyle. Trzeba się z tym faktem pogodzić, a najlepiej samemu go zaakceptować. Tutaj przychodzi mi do głowy, że zamiast narzekać, sami możemy być beneficjentami zmieniającej się na naszych oczach rzeczywistości, dzięki technologii AI i projektom takim jak ChatGPT. Róbmy to samo, tylko lepiej niż konkurencja! W tym celu korzystajmy z najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii AI, takich jak modele generative transformer, aby oferować usługi na najwyższym poziomie.

ChatGPT w działaniach marketingowych i obsłudze klienta

Coraz trudniej jest sobie wyobrazić agencję marketingową, czy chociażby zaawansowany dział marketingu firmy, który nie wspomagałby się sztuczną inteligencją na każdym etapie swojej pracy. Tworzenie ścieżek dotarcia do klienta, lejków sprzedażowych, opis i badania Persony, przygotowanie komunikatów marketingowych, tworzenie przyciągających tytułów i nazw, projektowanie ścieżek mailowych, jak i pewnie jeszcze większa ilość zadań już teraz powstaje w agencjach marketingowych jak i w kreatywnych organizacjach przy wsparciu sztucznej inteligencji, w tym bardzo często właśnie ChataGPT. 

A obsługa klienta? W 2024 roku możemy spodziewać się, że będzie ona jeszcze bardziej wspierana przez asystentów tekstowych, gotowych odpowiadać na pytania klientów 24/7. To jest dział, którego pracownicy, a ze względu na specyfikę pracy, częściej raczej pracownice, poddawane są działaniu olbrzymiego stresu. Wszystkie problemy firmy z produktem, logistyką, zmianami cen i innymi „wtopami” skupiają się w działach obsługi klienta jak w soczewce. Rozzłoszczeni klienci często pozwalają sobie na wylewanie swoich żalów, żądań (czasami nawet słusznych) i frustracji na pracowników obsługi klienta czy handlowców. O ile wygodniej byłoby, aby część obsługi klienta przejął robot? Nie twierdzę, że wszystko, bo bycie blisko klienta wtedy, kiedy ma problem jest ważne i silnie „lojalizuje” go do firmy, która pomaga mu wyjść z opresji, ale przejąć choćby część tej frustrującej pracy? 

Narzędzia webowe z zaszytym wewnątrz komponentem ChataGPT oferują wiele możliwości w działaniach marketingowych i obsłudze klienta, umożliwiając interaktywne rozmowy, zbieranie podstawowych informacji w sposób uporządkowany, personalizowane odpowiedzi i skuteczną komunikację z klientami.

Bezpieczeństwo rozmów z ChatGPT

ChatGPT zapewnia bezpieczeństwo rozmów poprzez ochronę prywatności użytkowników i wykorzystanie technologii do zapobiegania nadużyciom. Oczywiście zawsze trzeba być czujnym i krytycznie nastawionym do wszelkich treści, które pochodzą z nieznanych źródeł, szczególnie w kontekście używania AI do generowania treści. Tutaj nie ma wyjątków. Zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem wykorzystywanie swoich danych wrażliwych w interakcjach z robotem, zwłaszcza jeśli korzysta on z technologii AI bez odpowiednich zabezpieczeń. Jednak w tym wypadku, biorąc pod uwagę możliwości, jakie otwiera przed nami AI i szybkość jej rozwoju, nie jest tak źle, jakby się wydawało na pierwszy rzut oka.

  • ChatGPT chroni prywatność użytkowników poprzez szyfrowanie danych przesyłanych podczas rozmów, co zapobiega nieautoryzowanemu dostępowi do informacji.
  • Dodatkowo, system ten regularnie aktualizuje swoje zabezpieczenia, aby zapewnić skuteczną obronę przed nowymi zagrożeniami w cyberprzestrzeni.
  • Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii takich jak filtrowanie treści i analiza kontekstu, ChatGPT jest w stanie wykrywać i eliminować potencjalne przypadki nadużyć.
  • Ponadto, platforma ta stosuje ścisłe zasady dotyczące przechowywania danych użytkowników, co dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa rozmów.
  • Dzięki tym środkom ostrożności ChatGPT umożliwia użytkownikom komunikację w bezpiecznym i poufnym środowisku online.

Ochrona prywatności podczas korzystania z ChatGPT

Wiedząc to wszystko i tak zalecam czujność czekisty i chronienie swojej własnej prywatności jak i własnych zasobów. Wystarczy zresztą poczytać ostrzeżenia przed oszustami, które umieszczają na swoich stronach właściwie wszystkie banki świata. Jak wspominałem o tym na początku artykułu, ChatGPT to jedynie narzędzie stworzone przez OpenAI, które w 2024 roku może być jeszcze lepiej dostosowane do zapytań użytkowników. Jak zostanie użyte, czy w sposób etyczny, czy też nie, zależy jedynie od ludzi, którzy się nim posługują.

Warto jednak wiedzieć, że ChatGPT jako narzędzie dba o prywatność użytkowników. Nie przechowuje informacji o rozmowach i nie identyfikuje ich. Wszystkie dane są usuwane po 30 dniach.

Technologie zapobiegające nadużyciom w rozmowach z ChatGPT

W celu zapobiegania nadużyciom w rozmowach z ChatGPT, wprowadzono technologie filtrowania treści oraz mechanizmy uczenia maszynowego, które identyfikują i blokują nieodpowiednie lub szkodliwe treści. Wszystko wskazuje na to, że technologie chroniące człowieka i przeciwdziałające nadużyciom będą się rozwijały wraz z rozwojem tej technologii, w tym rozpoznawanie i filtracja treści generative. Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości staną się pierwszą linią obrony przed wyłudzeniami danych i informacji. 

Z drugiej strony jednak trzeba pamiętać, że sztuczna inteligencja daje nieskończone możliwości nadużyć już teraz. Czy można wierzyć w 100% w prawdziwość zdjęć, nagrań dźwiękowych lub nawet filmów? Kto z nas nie słyszał o Deep Fake? Ta technologia generative audio i wideo stawia nowe wyzwania dla rozpoznawania prawdziwości treści online. 

I znowu mamy tutaj dwie strony medalu. Zarówno tę pozytywną, jak i tę drugą, ciemną stronę Mocy, porusza kwestie związane z etyką w AI, co jest szczególnie ważne w kontekście narzędzi takich jak generative transformer. Po raz kolejny trzeba zauważyć, że ChatGPT to … tylko narzędzie. Ani dobre, ani złe, ale możliwość komunikacji z wykorzystaniem języka naturalnego z AI zmienia paradygmat interakcji online. Niezależnie od zaawansowanych funkcji to w dalszym ciągu jest zwykłe narzędzie w rękach człowieka.

Przyszłość komunikacji online dzięki ChatGPT jak i narzędzi do komunikacji

ChatGPT ma ogromny potencjał w przyszłości komunikacji online, ale także na rozwój i ewolucję urządzeń codziennego użytku. Kto z nas na codzień korzysta z telefonu innego niż smartfon, będącego przykładem zastosowania mobilnej technologii AI? Chyba jednak niewiele osób, pomimo tego, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z zagrożeń wynikających z włamania do nich, przejęcie nad nimi kontroli lub choćby wycieku naszych danych wrażliwych. Ewolucji nie zatrzymamy. Tutaj wygrywa komfort i wygoda uniwersalnego urządzenia trzymanego we własnej kieszeni, jak np. asystent tekstowy, który odpowiada na pytania użytkowników na bieżąco. Przyszło mi jeszcze do głowy, że ludzie masowo porzucają robienie zdjęć przy pomocy aparatów fotograficznych na rzecz smartfonów. Ewolucji nic nie jest w stanie zatrzymać. Dalszy rozwój tego narzędzia może prowadzić do bardziej naturalnych, inteligentnych i efektywnych interakcji między ludźmi między sobą, wykorzystując zaawansowane algorytmy transformer.

W przyszłości możliwości rozwoju ChatGPT są ogromne. Możemy oczekiwać dalszej poprawy jakości rozmów, lepszego rozpoznawania kontekstu i większej personalizacji interakcji dzięki zaawansowanym modelom transformer.

Artykuł: „Skuteczna komunikacja w zespole: sprawdzone strategie” tutaj.

Podsumowanie

ChatGPT to narzędzie, które zmienia sposób, w jaki rozmawiamy online. Dzięki sztucznej inteligencji i personalizacji interakcji, komunikacja staje się bardziej efektywna i przyjemna. Przyszłość ChatGPT obiecuje jeszcze większe możliwości rozwoju tej technologii, w tym wykorzystanie modeli generative transformer do tworzenia bardziej zaawansowanych odpowiedzi na zapytania użytkowników.

Picture of Zbigniew Turliński

Zbigniew Turliński

Menedżer, Trener i Mentor – szkoli oraz doradza w wielu polskich oraz międzynarodowych firmach i korporacjach. Menedżer marketingu handlowego z doświadczeniem w pracy na różnych stanowiskach w międzynarodowych koncernach FMCG – m. in. Coca-Cola, British American Tobacco, BOLS, AVON, Lyreco, Energizer.

Tagi:

Podziel się:

Powiązane artykuły